خار پاشنه چیست و چگونه درمان می شود

خار پاشنه (به انگلیسی: Calcaneal Spur) یا خار زیرین پاشنه یکی از دردهای پاشنه پا است. خود این خار، به گونه برجستگی استخوانی کوچکی در محل چسبندگی آرنگ کف پا Plantar Fascia به استخوان پاشنه هست. در پی فعالیت زیاد و پیاده روی طولانی و نیز در افراد دارای اضافه وزن باایجاد التهاب آرنگ کف پا، این خار ملتهب شده و با رسوب کلسیم برجستگی بیشتری پیدا می کند و دردناک می‌ شود. این خار در عکسبرداری رادیولوژی از پاشنه پا به صورا واضح دیده می شود. خار پشتی پاشنه در بخش پشت پاشنه و در جای چسبیدن تاندون آشیل به وجود می آید و با اینکه کمتر از خار زیرین دیده می‌شود ولی در پی فشارهای ایجاد شده و پیاده روی طولانی و نیز در برخی بیماری‌ها دردناک می‌گردد.

خار پاشنه - کفی طبی پاروپا

نشانه‌ها
نشانه‌ها بیماری به صورت درد زیر پاشنه پا در آغاز راه رفتن، به‌ویژه درد صبحگاهی رخ می‌دهد. خم کردن پا به بالا درد را افزایش می‌دهد.

درمان
درمان آن از طریق کاهش پیاده روی های طولانی و نیز بهره گیری از کفی ویژه خار پاشنه مخصوص هر بیمار ، پوشیدن کفش طبی (دارای سه تا پنج سانتیمتر پاشنه) و تجویز داروهای ضد التهاب است. با دنبال داشتن درد، تزریق داروهای کورتیکواستروئید در کف پا یا جراحی بیماری را درمان می‌کند.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *